Masaż Shantala

Masaż Shantala stanowi technikę masażu dzieci oraz niemowląt, która ma swoje korzenie w staroindyjskiej tradycji. Na europejski i światowy grunt wprowadził ją Frederique Leboyer – ceniony i znany francuski położnik. Obecnie Masaż Shantala cieszy się ogromną popularnością szczególnie w Kanadzie i USA. Czy ta praktyka zostanie wprowadzona na stałe do naszego kraju?

Masaż ten ma pozytywny wpływ na dziecko, pod warunkiem jednak, ze jest wykonywany dokładnie i systematycznie. Może go prowadzić niemal każdy, ponieważ technika masażu jest stosunkowo łatwa do nauczenia się. Masaż ShantalaMasowanie malucha 3-4 razy w ciągu tygodnia daje zaskakujące efekty. Dziecko lepiej i spokojniej śpi, ponieważ masaż Shantala ułatwia zaśnięcie. Po kilku tygodniach można zauważyć poprawę trawienia, wyciszenie i spokój. Dziecko mniej płacze, jest bardziej wypoczęte, energiczne. Rośnie w nim także poczucie bezpieczeństwa, ponieważ masaż podnosi w maluchu świadomość własnego ciała jednocześnie poprawiając i wzmagając więzi z rodzicami. Badania wykazały, że regularne masowanie niemowlęcia podnosi odporność jego organizmu oraz stymuluje układ hormonalny. Dziecko rozwija się szybciej, niż maluchy, w których przypadku nie praktykuje się masażu Shantala. Rodzice po wykonywaniu regularnie masażu zauważyli znacznie mniejszą częstotliwość występowania kolki u dzieci.

Masowanie swojej pociechy powyższą techniką przynosi wymierne rezultaty także rodzicom, którzy nie tylko czują się pewniejsi siebie w kontakcie z dzieckiem, ale mają  również większą wiarę we własne umiejętności w zakresie opieki rodzicielskiej, są spokojniejsi i mniej zdenerwowani. Masaż Shantala zapobiega występowaniu depresji poporodowej u matek, zbliża je do swoich dzieci oraz wzbudza instynkt macierzyński. Wielu rodziców przyznaje, że masaż pomógł im zrozumieć potrzeby dziecka oraz wysyłane przez nie komunikaty i potrzeby.

Masaż Shantala przynosi korzyści nie tylko fizyczne, ale także psychologiczne. Uczy rodziców opieki nad swoim dzieckiem, a maluchowi pozwala poznać otaczający je świat oraz reakcje swojego ciała na  bodźce zewnętrzne.

Facebook